Burun Estetiği

Özel Medicana Hastanesi Konya'da Burun Estetiği

Doktorunuza SorunBurun estetiği (Rinoplasti), dünya üzerinde en çok talep edilen estetik cerrahi uygulamalarından bir tanesidir. Burun estetiği (Rinoplasti); burunun fonksiyonlarını bozmadan veya bozuk olan fonksiyonlarını düzelterek, yeniden şekillendirilmesi operasyonudur. Burun estetiği yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar; burunun kemik, kıkırdak ve deri yapısının özellikleri, yüz ile burun arasındaki yatay ve dikey düzlemde olması gereken oranlar, burunun dudak ve alın ile yaptığı açılar, burun ucunun yüksekliği ve burun ucunun çene ucuna göre pozisyonu gibi parametrelerdir.

Burundaki şekil bozuklukları, nefes almakta zorlanma ve horlama gibi problemleri ortaya çıkararak gözaltı morluklarını ve solgun yüz görünümünü tetikler. Bu nedenle birçok insan burnundaki estetik sorun nedeniyle psikolojik olarak özgüven kaybı yaşamaktadır.

Burun estetiği (Rinoplasti) operasyonunda burunun şekli düzeltildiği gibi; içyapısında olabilecek kıkırdak ve kemik eğrilikleri (deviasyon), ya da halk arasında ‘burun eti’ olarak bilinen konka hipertrofisine bağlı nefes alma problemleri de çözülebilmektedir. Bu nedenle eğer gerekiyorsa her iki ameliyat aynı seansta yapılmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus da nefes alma problemi olan her hastanın estetik burun ameliyatına ihtiyacı olmadığıdır ve yanlış yönlendirilerek boş yere rinoplasti olmamalıdırlar.

Estetik burun ameliyatı (Rinoplasti) burun gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir. Bu sınır genellikle her iki cins için de 17-18 yaşlarıdır. Ameliyat genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle beraber, hem cerrahın hem de hastanın konforunun en üst düzeyde sağlanması açısından, kliniğimizde genel anestezi ile yapılmaktadır.

Estetik burun ameliyatı (Rinoplasti) Açık ve kapalı olmak üzere temelde iki farklı teknik ile yapılmaktadır. Kapalı teknikte kesiler burun içinden yapılır, açık teknikte ise burun içinden yapılan kesilere ek olarak burunun kolumellasında (orta desteğinin dıştan görünen bölümü) yaklaşık 2 milimetre uzunluğunda çok küçük bir kesi yapılmaktadır. Eğer burun kanatlarının daraltılması gerekiyor ise; burun kanatlarının tabanındaki kıvrımda kalacak şekilde yaklaşık 5-6 milimetrelik ek kesiler de yapılabilir. Ameliyat ortalama olarak 2 saat kadar sürecektir. Estetik burun ameliyatından sonra hastalar genellikle ağrı duymadıklarını ifade etmektedirler.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanabilir ?

  • Burun estetiği, burun gelişiminin tamamlandığı 18 yaşını doldurmuş,
  • Cerrahi müdahale ya da anesteziye engel olacak sağlık sorunu olmayan kişilere yapılabilir.
  • Burunun doğuştan gelen şekil bozukluklarında: Yarık burun, damak ve dudak vb.
  • Travmalara bağlı şekil bozukluklarında: Doğum travması, burun kırıkları, bağ doku hastalıkları vb.
  • Burun duvarındaki ileri düzeyde şekil bozukluğu sebebiyle burun şekli bozukluklarında,
  • Yapısal olarak sorun olmamasına karşı estetik amacıyla, yapılmaktadır.